Jak fungují kombinované sauny?

Kombinovaná saunaVýzkum v oblasti saunování opět pokročil a trh začíná se stále větší intenzitou ovládat zcela výjimečný produkt na saunařském trhu – kombinovaná sauna. Ještě donedávna s sebou pokusy o realizaci komb inované sauny nesly omezení jedné nebo druhé technologie. 

V případě finské sauny s možností parního nárazu bylo nutno použít průmyslovou infratechnologii, nevyhovující z léčebného a rehabilitačního hlediska, a naopak při použití kvalitní infratechnologie musela být finská sauna omezena pouze na suché teplo. 

Dnes už si však můžete dopřát kombinovanou saunu ve vysoké kvalitě, splňující veškeré technické i zdravotní požadavky. Pojďme si říct, jaké technologie se při stavbě kombinované sauny užívají a zároveň na co si dát pozor.

 

Kombinovaná sauna na suchou variantu

Kombinovaná sauna interiérV tomto případě jsou do sauny instalována saunová elektrická kamna, kde není možné polévat lávové kameny vodou – mohlo by to poškodit keramický povrch infrazářičů. Kamna se ovládají přímo na plášti nebo pomocí externí řídící jednotky. 

Dále je instalována keramická infratechnologie v podobě infrazářičů. Vždy je třeba dát si pozor na jejich kvalitu, žádat vyjádření Státního Zdravotního Ústavu o vhodnosti jejich použití do sauny. Infratechnologie je rozmístěna podle přesných parametrů (celkový příkon, cirkulace vzduchu v prostoru sauny) v podsedáku, ve stěnách a případně v lavici.

 

Kombinovaná sauna na mokrou variantu

Do sauny jsou opět instalována saunová elektrická kamna s ovládáním na plášti nebo pomocí externí řídící jednotky a infratechnologie, tentokrát v podobě infrapanelů. V tomto případě jsou to speciální infračervené plošné panely s krytím IP 65, umožňující provoz v mokrém prostředí. Opět je třeba věnovat pozornost jejich kvalitě. Stejně jako u předchozí varianty je jejich rozmístění realizováno podle přesných parametrů, v prostoru sauny je vytvořen tzv. infrakout

Využitím těchto panelů se také zvyšuje užitná hodnota větší infrasauny – je možno se saunovat v poloze v leže, aniž by to omezilo rehabilitační efekt.